Каталог
Порівняння

Пелетні пальники. Особливості конструкції і принцип роботи

Статті
Переглядів 3899

Чим дорожче стає електрика, тим популярнішими стають твердопаливні котли. Серед них особливо затребувані пелетні моделі. Їх поширення пов'язано з тим, що опалення на цьому принципі роботи дуже економічне й повністю автоматизоване. Відрізняються підвищеною тривалістю автономної роботи. Крім того, ціна на пелети - демократична.

В основі конструкції котла — пелетні пальники. Щоб зрозуміти, як функціонує обладнання, потрібно розібратися в схемі пальника.

Що таке пелетний пальник?

Саме пелетний пальник відрізняє пелетний котел від інших видів твердопаливного обладнання. Він розроблений для спалювання пелет - біопалива у вигляді спеціальних гранул з торфу, відходів деревообробної промисловості та сільського господарства.

В цілому, гранульоване паливо можна використовувати для інших твердопаливних моделей без пеллетной пальника. Але є суттєве «але» - зольність становитиме до 60%. Тобто гранульоване паливо згорає з низькою ефективністю.

Робота пелетного пальника передбачає піролізний тип горіння. Завдяки цьому вдається до 10 разів зменшити утворення золи. Якщо в піролізних моделях котлів є первинна камера для згоряння дров і камера спалювання газів, то в пеллетной варіації області піролізу і дожига газів часто перехрещуються. Процес піролізу істотно знижує коксування пального палива.

Конструкція пелетного пальника виготовлена з жаростійким металу.

Головна відмінність пеллетного котла - механізм подачі пального. Щоб забезпечити майже 100% згоряння гранульованого палива, у пальника є повітропроводи. Повітря в область горіння подають вентилятори. Паливо засипають в бункер, який прикріплений на котлі. Пелети подаються автоматично - процес подачі регулює автоматика.

Як правило, пальник забезпечений комплектом датчиків, які відповідають за безперебійний процес роботи котла.

В удосконалених котлах пальник здатний працювати з термодатчиками в мережі опалення. За рахунок цього підтримується певний температурний режим при мінімальних витратах твердого палива.

Плюси котлів з пелетними пальниками

У пелетних котлів є безліч незаперечних переваг:

  • Автоматизоване функціонування. Немає необхідності постійно засипати паливо і контролювати роботу устаткування.
  • Залежно від якості пеллет ККД котла становить до 95%. Тому пелетні котли по ефективності нітрохи не поступаються газовим.
  • Плавна зміна потужності. Це вигідно відрізняє пелетні моделі від стандартних котлів.
  • Економне витрачання пального.
  • Можна зупинити подачу палива в разі аварії.
  • Пеллетной пальником можна забезпечити більшість котлів на твердому паливі.

Головним мінусом пеллетной пальника називають залежність від електрики. Якщо припиниться подача електрики, не буде функціонувати вентилятор тощо Щоб уникнути неприємних ситуацій, краще встановити резервне джерело живлення.

Якщо ви вирішили використовувати такий котел, також необхідний герметичний резервуар для зберігання твердопаливних гранул.

Типи пелетних пальників 

Відгуки щодо пелетного пальнику одностайні - при виборі котельного обладнання потрібно приділяти увагу не виконанню корпусу котла, а саме виду і якості пальника.
Пальники випускають декількох типів.

Факельний

Конструкція має вигляд труби з металу, яка виконує функцію камери згоряння. Всередині розташований шнековим механізм, який відповідає за подачу палива в область горіння. Механізм запускається завдяки електроприводу. Полум'я виходить з труби і прямує на стінку топки.

Інструкція до пелетного пальника дозволяє використовувати різні види палива - деревні пелети, качани кукурудзи, сипучі відходи сільського господарства.

Істотний плюс факельної пальники - компактність. Тому вона легко поміститься навіть в котел з невеликою топкою.

Пеллетные горелки. Особенности конструкции и принцип работы    Пеллетные горелки: конструкция, особенности, принцип работы

Переваги факельного пальника:

♦ ККД вище реторной.

♦ Невеликі розміри.

♦ Універсальність - можна встановлювати на будь-які котли.

♦ Простий сервіс.

♦ Невибагливість до якості пального.

Незважаючи на безліч переваг факельний пальник має свої недоліки:

♦ Висока вартість.

♦ Менша потужність в порівнянні з реторнимі моделями.

♦ Спрямованість вогню - пальник нагріває лише певну зону котла.

 Ретортна

Його також називають пальник об'ємного горіння. Вона має Г-подібну конфігурацію і забезпечений чашею для спалювання пелет. Паливо на чашу надходить знизу реторти. Пелети рухаються з бункера за рахунок шнекового механізму. Полум'я пальника спрямовується вгору. Повітря, що надходить в область горіння, підтримує інтенсивність полум'я і охолоджує реторту, що запобігає перегріванню устаткування. Пальник обладнаний отворами, через які проникає вторинне повітря.


 Пальники об'ємного горіння випускають двох типів:

  1. Рухомі. Спалюють паливо різної якості - вологу тирсу, брудне вугілля.
  2. Нерухомі. Функціонують виключно на сухому пальному - пелети, вугілля дрібної фракції.

Пеллетные горелки. Обзор Vodolex

Плюси пальника об'ємного горіння:

Більш висока потужність в порівнянні з факельними.

♦ Бюджетна ціна.

♦ Універсальність у виборі палива - дозволяє переходити на інші варіанти твердого палива (деревина, вугілля).

Ретортний пальник має і свої мінуси:

 

Більш масивна, ніж факельна;

Трудомістка установка і демонтаж;

Необхідність регулярного чищення.

У реторного пальника є декілька особливостей:

  • Чим менше ухил (плавніше згинання), тим менше шлаку. При більшому обсязі шлаку може зупинитися шнек.
  • Чим більше довжина шийки, тим більше пилу, яка зменшує термін експлуатації пальника.

Окрему категорію представляють камінні пелетні пальники. Їх встановлюють в пелетні каміни і окремі види піролізних котлів. Горіння палива здійснюється в чаші, в яку зверху піддаються гранули, а знизу надходить повітря. Такі пальники не використовують в промислових котлах через тонкої настройки і труднощі експлуатації.

Надходження палива

Щодо подачі твердого палива випускають пальники з примусовою і природною подачею. В останніх моделях бункер фіксується над пальником. В результаті тверде паливо подається в область горіння під впливом сили тяжіння. Така конструкція найпростіша і надійна. Істотний мінус гравітаційного способу - неможливо регулювати швидкість подачі палива в ділянку горіння.

Моделі з примусовою подачею дозволяють видавати пелети порціями щодо режиму горіння. В таких котлах застосовують пневмоліфтові або шнекові пристрої.

Пневмоподача палива можлива за рахунок спеціального дозуючого пристрою, що закріплений на бункері. Тверде паливо по патрубку направляється до пальника. В цьому випадку повністю виключений ризик поворотного горіння, так як немає безперервного потоку палива в патрубку. При цьому повітря спрямовується від бункера - назустріч полум'я.

Шнековая система використовує два вузла:

  • Шнек, що піднімає пелети і спрямовує їх на патрубок;
  • Шнек, що подає паливо в область горіння.

При такому способі не виключений ризик загоряння пелет в бункері, так як паливо прямує безперервним потоком. Тому вогонь може перекинутися із зони горіння в резервуар, де зберігаються пелети. Щоб убезпечити обладнання, патрубок виготовляють з легкосплавного матеріалу. У разі займання він за лічені хвилини розплавляється, тим самим перекриваючи шлях вогню в бункер.
 

Пелетні пальники відрізняються високою ефективністю і надійністю. Але при цьому важливо правильно підібрати і встановити пальник.

Фахівці рекомендують вибирати для котлів з малою потужністю (до 50 кВт) факельні пальники. Вони прості в установці, мають високий ККД і не потребують обслуговування. До того ж вони не такі вимогливі до якості палива.