Який потрібен теплоаккумулятор
Теплоакумулятор - важливий елемент опалювальної системи, в якій встановлений твердопаливний котел. За допомогою теплоаккумулятора можна збільшити час між завантаженнями палива в котел, акумулювати надлишкове тепло, що виділяється котельним обладнанням. Щоб система опалення функціонувала злагоджено і безперебійно, необхідно розуміти, який теплоаккумулятор вибрати.
Що таке теплоаккумулятор
Теплоаккумулятор являє собою ємність, яку монтують в магістраль опалення. Він є свого роду термосом, який використовується для утримання надлишку тепла, що виникає при роботі котельного устаткування. В подальшому цей надлишок тепла рівномірно розподіляється по опалювальної магістралі.
Котел на твердому паливі працює в декількох циклах. Кожен з них відрізняється режимами виділення тепла — розпал, прогорание пального, тління і т.д. Кожен з режимів супроводжується різною інтенсивністю виділення тепла. Окремі режими можуть супроводжуватися сплеском теплової енергії і як результат — нерівномірний обігрів приміщення. Щоб збалансувати опалення розроблений теплоаккумулятор, який також називають буферною ємністю. З назви зрозуміла функція — ємність акумулює в собі тепло.
Теплоаккумулятор часто виробляють з чорної сталі. Нержавійка для баків використовується вкрай рідко, так як це занадто дороге і невиправдане рішення. Корозії металу не відбувається, так як вода, нагріваючись в замкнутій ємності без доступу кисню стає "мертвою".
Щоб теплоакумулятори витримували підвищений тиск, їх випускають округлими, дно забезпечують спеціальними ребрами. Додатково теплоаккумулятор оснащений термометром, краном для зливу і відводом повітря.
Теплоаккумулятор обов'язково забезпечений шаром теплоізоляції. Найчастіше це поліефірна піна, покрита захисним матеріалом, стійким до зносу.
Який потрібен теплоакумулятор
При виборі бака враховують такі чинники:
- Обсяг.
- Габарити, діаметр і вага.
- Максимальний діапазон температури і тиску.
- Наявність теплоізоляції.
- Наявність теплообмінника.
Фахівці рекомендують вибирати теплоакумулятори циліндричної конфігурації з сферичними підставами. Така конструкція сприяє рівномірному розподілу тиску всередині бака. Як результат — надійність опалювальної мережі.
Особливу увагу приділяють теплоізоляції. Вона допоможе знизити витрати палива. Оптимальний варіант — шар ізоляції не менше 100 мм. Кращим рішенням вважають кожухи зі штучної шкіри або пінополіуретану. Баки без теплоізоляції швидко втрачають температуру. Тому для підтримки температури води котел регулярно викидає паливо. Як результат - великі витрати пального.
Важливий критерій — внутрішнє покриття бака. Чим воно якісніше, тим довше прослужить ємність. Внутрішня поверхня бака весь час знаходиться в контакті з водою високої температури. Вона може мати високу кислотність і жорсткість, містити кисень. Всі ці фактори призводять бак в непридатність. Тому необхідно вибирати буферні ємності із захисним внутрішнім шаром.
Для багатьох власників будинків важлива можливість підключення водонагрівача до теплоаккумулятора. Ця функція є далеко не в усіх буферних ємностей. Але при цьому відсутності такої можливості дається взнаки на комфортності експлуатації та швидкості прогріву приміщення.
Змійовик теплоаккумулятора може бути виконаний з чорної сталі або нержавіючої сталі. Також можливий тандем в одному баку двох змійовиків (один з чорної сталі, другий - з нержавійки).
Товщина стінки теплоаккумулятора може бути 2.5, 3 і 4 мм. Не варто забувати про форму кришки. Найбільш популярні моделі з еліптичними кришками товщиною близько 4 мм.
Об'єм ємності
При виборі теплоаккумуляторов для твердопаливних систем опалення враховують ряд факторів. Головний з них - об'єм ємності. Її підбирають щодо площі опалювального приміщення. Чим більше житло, тим більше повинна бути місткість буферного бака. При цьому зважають тепловтрати будинку. Якщо теплоізоляція будинку виконана неякісно, реєструють значні втрати тепла. Значить, потрібно вибирати ємність більшого обсягу.
В асортименті виробників представлені буферні ємності різного об'єму - від 300 до 2000 л, що дозволяє застосовувати їх в різних систем опалення.
Існує стандартна формула розрахунку обсягу по площі житла. Для споруд з хорошим рівнем утеплення на 10 кв. метрів житла знадобиться від 35 до 50 л ємності. Відповідно для будинку площею 100 кв. метрів знадобиться буферний бак місткістю до 500 літрів. Але не варто забувати, що ці параметри є усередненими. Правильно підібрати теплоаккумулятор допоможе тільки професіонал.
Також на підбір обсягу ємності впливають кліматичні умови. Якщо з температурою в міжсезоння в межах +50С здатна впоратися невелика ємність, то для зимових морозів в -200 краще придбати теплоаккумулятор з розрахунку 50 л на 10 кв. метрів приміщення.
Але не варто вибирати дуже об'ємні резервуари, так як вони знижують ефективність опалювальної системи. За законами фізики, будь-який додатковий елемент в системі сприяє зниженню ККД. Саме тому не рекомендують вибирати резервуари об'ємом понад 50 л на 10 кв. метрів приміщення.
Види теплоакумуляторів
Існує кілька варіантів теплоакумуляторів:
- Стандартна ємність без вмонтованого змійовика. Підходить для під'єднання до різних видів твердопаливних котлів.
- З одним змійовиком. Такий варіант дозволяє приєднувати до системи опалення інше джерело обігріву. В результаті власник будинку незалежний від одного джерела тепла.
- З двома змійовиками. Дозволяє підключати кілька джерел тепла і значно розширює функціональні можливості опалювальної магістралі.
- З вбудованим бойлером. Допомагає накопичувати надлишок тепла і готувати воду для гарячого водопостачання.
Підібрати теплоакумулятор для опалювальної системи можна тут.